Dzisiejszy post jest krótszy i dotyczy konkretnej dzielnicy w Tokio, a właściwie moich impresji na jej temat (stąd ten poetycki tytuł…). Jestem pewna, że za rok powiem wam o wiele więcej! Będzie też dużo obrazków.

Będąc młodą japonistką, zrezygnowałam ze spędzenia piątkowego popołudnia przed komputerem. Zamiast tego w umiarkowanie imprezowym nastroju zaciągnęłam współlokatorki do Ikebukuro.

Możliwe, że część z was kojarzy dzielnicę Tokio zwaną Shibuya – mieści się tam jedno z najsłynniejszych skrzyżowań w Tokio. Innymi słowy, jeśli oglądaliście jakiś film ze stolicą Japonii w roli głównej lub pobocznej, Shibuya tam była! Tokio jak każda metropolia, ma parę pokaźnych dzielnic rozrywkowych (Kabukicho, Roppongi), ale również mniejsze.

Jedną z nich jest właśnie małe, urocze Ikebukuro. Nie przytłacza hałasem jak Shibuya czy Akihabara, ale wciąż pozostaje miejscem, do którego przyjeżdża się aby zjeść, zrobić zakupy, pograć w gry czy kupić komiksy. Akihabara cieszy się dużą popularnością wśród facetów przez pokaźną ilość miejsc, gdzie można kupić komiksy z cytatymi laskami, figurki cytatych lasek i katany.

img_20160916_214602img_20160916_214511

img_20160916_213646img_20160916_200344

img_20160916_213817
Przypadkowy, trochę podejrzany Japończyk
img_20160916_192018
Big city lights…

img_20160916_191849

Ikebukuro jest bardziej skierowane do dziewczyn. Sprzedaje się tam dużo komiksów czytanych przez panie, gadżetów z postaciami z mang ‘dziewczyńskich’ oraz słodkich rzeczy. Japończycy bardzo poważnie podchodzą do kwestii słodkości. Sklep, który ma sprzedawać urocze rzeczy będzie uroczy! Różowe ściany i różowe schody to tylko podstawa. W tle leci urocza muzyka, sprzedawczynie są ubrane w urocze ubranka, wszystkie produkty są baaardzo urocze. Serce się raduje

img_20160916_205855
Z pozdrowieniami dla Felka 

Wyjąsnię jeszcze kwestię mang czytanych przez dziewczyny, bo to dość ciekawy i pewnie przez was nieznany temat. Płeć piękna w Japonii tradycyjnie zaczytuje się w romansidłach (mniej lub bardziej poważnych). Zazwyczaj bohaterki są uczennicami liceum, zakochują się w starszym koledze, wszyscy są strasznie nieśmiali, coś tam coś tam, szkolny festiwal, coś tam, rzeka, ktoś się obraża, bla bla bla, wielka miłość. (To nie jest mój ulubiony gatunek, ok?) Są jeszcze poważniejsze romanse, które są mniej naiwne (Ale ich też nie czytam).

Jest jeszcze druga grupa komiksów, która pozostaje dla mnie wciąż niezrozumiałym fenomenem kultury współczesnej (nie tylko japońskiej). Są to mianowicie wszystkie magi o tematyce gejowskiej – od delikatnych w stylu „jest słodko i trzymamy się za rączki” do pornosów. Kobiety szaleją.

img_20160916_203752

Oczywiście nie brakuje miejsc, gdzie można pograć w gry. Lub też złapać maskotkę w Jednorękim Bandycie. Japończycy chyba wierzą, że kiedyś im się to uda, bo od lokali z tego typu urządzeniami aż się roi (naiwność narodowa???).

Nad Ikebukuro dumnie góruje Sunshine City – parudziesięciopiętrowy wieżowiec z centrum handlowym, oceanarium, tarasem widokowym i czego tylko dusza zapragnie.

img_20160916_201712
Robi wrażenie…
img_20160916_201839
Sunshine City

Moja miłość do Ikebukuro wynika również z nostalgii – Ikebukuro było pierwszym z miejsc w Japonii, które zwiedziłam. Na tutejszej stacji metra po raz pierwszy się zgubiłam, szukałam szafki na torbę i czekałam na autobus nocny. A pod koniec sierpnia mieszkałam w tej dzielnicy przez kilka dni, byłam w kinie, zaczepiał nas jakiś typ twierdzący, że jest japońskim ninja oraz przepłaciłam w restauracji (podstępne opłaty za siedzenie!). W niektóre miejsca powrót to czysta przyjemność!

Z prawie-jesiennej Japonii pozdrawia Malwina – młoda japonistka!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s